Sú veci, ktoré existujú snáď odjakživa a stále nás sprevádzajú. Niekedy si ich vôbec neuvedomujeme, inokedy ich vnímame tak intenzívne, že nám môžu zmeniť náladu, navodiť rôzne príjemné či nepríjemné stavy, inšpirovať nás, vzbudzovať predstavivosť či vynárať vzpomienky. Jednou z takých vecí je aj svetlo.
Vlnová dĺžka svetla je rozhodujúcou charakteristikou pre výsledný vnem farby svetla: krátkovlnné svetlo vníma oko ako fialové alebo modré svetlo, dlhovlnné svetlo vníma ako červené svetlo. Pri určitej kombinácii svetla rôznych vlnových dĺžok vzniká vnem bieleho svetla.
Sklenený hranol rozkladá svetlo na dúhové farby t.j. červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová. Tento farebný pás sa nazýva spektrum. Pri miešaní farebných svetiel sa farby sčítavajú. Miešaním troch základných, alebo primárnych farieb červená, zelená a modrá, môžeme podľa intenzity tej ktorej farby dosiahnuť rôzne odtiene farieb. Je veľký rozdiel medzi miešaním farebného svetla a farbív, pretože pri farbivách sa farby odčítavajú a naopak pri svetle sa farby sčítavajú.
Spomeňte si, ako reagujete, keď vidíte dúhu. Nezovrie vám na chvíľu srdce? Nevynorí sa vám vtedy v mysli nejaká túžba, či nesplnený sen, prianie? S dúhou prichádza určitá melanchólia.
Samozrejme, že svetlo sa neobjaví len tak z ničoho nič. Zodpovednosť zaň nesie svetelný zdroj.
Svetelný zdroj - predmet alebo organizmus vydávajúci svetlo, ktoré vzniká premenou z inej energie (prvotný, primárny zdroj svetla), alebo pôsobiaci ako zdroj svetla odrazom, lomom alebo rozptylom svetla iných zdrojov svetla (druhotný, sekundárny zdroj svetla), napr. obloha, strop pri nepriamom osvetlení.
Rozlišujú sa prirodzené zdroje svetla ( Slnko, Mesiac, svietiaci hmyz, ryby, rádioaktívne a i. minerály) a umelé zdroje svetla, ktoré delíme na spaľovacie (fakľa, sviečka, kahan atď.) a elektrické (žiarovky, výbojky a pod.)
Svetelné lúče pri dopade napríklad na vodnú hladinu pod určitým uhlom sa odrážajú pod rovnako veľkým uhlom ako dopadali, ale v opačnom polpriestore. Časť lúčov preniká do vody, a preto je odrazené svetlo o čosi slabšie.
Tu sa dostávame k javom, bez ktorých by samotné svetlo nebolo tak zaujímavé. Všimli ste si napríklad, keď idete užšou ulicou, ako sa svetlo odráža od okenných skiel na jednej strane ulice a vytvára nádherné obrazy na fasáde protiľahlej strany? Alebo obyčajný pohár s vodou na našom stole dokáže byť tak fascinujúci vytváraním odrazov, lomov, tieňov...? Ako dokáže na našu psychiku tlačiť svetlo pred búrkou? Alebo ako sa mení naše vnímanie milovanej osoby so zmenou svetla? Myslíte, že vás sa to netýka? Že sme odolní voči pôsobeniu svetla? Nie, nie sme, len sme si to možno doteraz neuvedomovali.
Komentáre
Nie na to cas,
velmi
:)
Spirit, v tme je svetlo viditelnejsie (aj hviezdy vtedy ziaria)